AcA magyar nyelv értelmező szótára szerint a „túrázik” meghatározása:
gyalog kedvtelésből, sportolásszerűen hosszabb utat tesz, ill. ezzel van elfoglalva.
Minden bizonnyal számodra is megszokott dolog, hogy egyik lábad a másik elé rakva haladsz előre, vagyis másként mondva sétálsz. Egy kis erőfeszítéssel és edzéssel és edzéssel pedig a nagyobb távolságok megtétele sem jelent akadályt. Annak érdekében viszont, hogy egy valódi túra se váljon tortúrává, összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet, kifejezetten kezdők számára. Azt szeretnénk ugyanis, hogy te is élvezd a természetben töltött időt.
Igen, sétálni már tudsz. De képes vagy több napon át, hátizsákkal a hátadon, egyenetlen talajon gyalogolni úgy, hogy esténként nem a saját kényelmes ágyadban pihened ki az aznapi megpróbáltatásokat? Ha alaposan felkészülsz az útra, akkor a válasz igen. Enélkül viszont minden bizonnyal nem jársz majd sikerrel.
A Pacific Crest Trail, a Corsica’s GR20 vagy az Everest Base Camp Trek, esetleg a Kinizsi Százas teljesítménytúra vagy a híres Kör a Börzsönyben jó eséllyel nem a legmegfelelőbb útvonal kezdésként. Nem mintha nem lennél képes ezek teljesítésére. Viszont annak érdekében, hogy a lehető legélvezetesebb legyen az első túrád, mi valami kevésbé megerőltető opciót választanánk a hosszútávú túrák nyitányaként.
Ha szállástól szállásig túrázol, kezdőként napi 15-20 km megtételét javasoljuk, nagyrészt sík terepen. Ha sátorozásra készülsz, akkor viszont több pihenőt fogsz napközben beiktatni, így naponta 12-17 km-t tudsz megtenni. Ha pedig hegyes-völgyes vidékre tervezed a túrát, akkor napi 10-15 km-rel érdemes számolni.
Olvass útmutatókat, keress fel online fórumokat, beszélgess azzal a barátoddal, aki már végigtúrázta Ausztriát. Ismerkedj a térképekkel, hiszen nem bízhatod magad mindig a mobilod GPS-ére.
Nem tudjuk eléggé hangsúlyozni, mennyire fontos a ruházat megfelelő megválasztása ahhoz, hogy a túrád valóban élvezetes legyen.
Ha ez mind megvan, úgy húzd magadra vagy éppen vedd le az egyes rétegeket, ahogy szükségét érzed. Ne feledd, ha megállsz pihenni, ne várd meg, amíg fázni kezdesz, mielőtt felvennél egy extra réteget! Olyankor már túl késő. Öltözz fel még azelőtt, hogy dideregni kezdenél. A túlzott izzadást is érdemes megelőzni. A hónalj megizzadása még a túrázás természetes velejárója, de az izzadt hát már mindenképp kerülendő. Ha ez előfordul, az annak az egyértelmű jele, hogy túl sok réteget viselsz éppen! Lassíts, vagy vegyél le valamit!
A rövid, de gyakori pihenők a legjobbak a hosszú túrák során, egy valamivel hosszabb ebédszünet beiktatásával. Óránként öt perc pihenőt javasolunk. Ezt használd ki arra, hogy leülsz, leveszed a hátizsákodat, iszol némi vizet, és harapsz egy kis snacket. Ne kezdj hosszas falatozásba, és ne idd meg mind az egy liter vizet a kulacsodból ilyenkor. Ha nagyon éhes és szomjas vagy, akkor iktasd be a hosszabb ebédszünetet, és adj magadnak egy kis pihenőt.
Ne tervezz hatnál több túrával töltött órát egy napra, amíg kezdő vagy. Igyekezz korán indulni, nehogy a nap végén kelljen sietni, hogy még sötétedés előtt elérd a szálláshelyed!
Tartsd be az alábbi illemszabályokat, hogy a túrázás mindenki számára maradandó, csodás élmény legyen: