15 gyakorlati jótanács túrázóknak a Fjällräven Classic résztvevőitől: Mi feltettük a kérdést, és ti válaszoltatok. Köszönjük, hogy megosztottátok velünk ezt a sok jótanácsot.
Az alábbiak közül az összessel csak egyetérteni tudunk, azokkal kifejezetten, amik arra ösztönöznek titeket, hogy válasszátok meg a saját útvonalatokat és a saját ritmusotokban teljesítsétek azokat, csak ahogy jól esik. A sorrendnek nincs jelentősége, egyik jótanács sem jobb, mint a másik.
A Classicon kaptam egy nagyon jó tanácsot: állj meg. Csak állj egy helyben, lépj egyet oldalra és nézz körül, élvezd a környezetet, élvezd a kilátást.
Tervezz egy útvonalat, ami a minőségre és nem a mennyiségre teszi a hangsúlyt. Lehet ez 5 km vagy 15 km, a lényeg, hogy élvezhető legyen, és ne kötelező (legalábbis a legtöbbünknek). Ez nem azt jelenti, hogy könnyű útvonalat válassz, hanem hogy ne feledd el, hogy miért túrázol: hogy élvezd.
A legfontosabb tippem, hogy gondold át, hogy tudsz bőrig ázva túrázni.
Számomra a túrabot abszolút nélkülözhetetlen.
A legjobban akkor fogod tudni élvezni a túraútvonalat, ha megismered a felszerelésedet még a túra előtt, hallgatsz az ösztöneidre és a tested jelzéseire.
Szerezz egy helyi túravezetőt, aki többet tud nyújtani, mint csak egy túravezetés: egy életre szóló élményt. Nepáli túrázásom azért felejthetetlen, mert a világ legjobb serpája volt a társam.
A túrázás nem verseny: válaszd meg a hozzád illő tempót. Ha lassan teljesíted az útvonalat, akkor többet láthatsz belőle. Figyelj oda a pihenőkre, nézelődj és figyelj a környezetedre.
Vigyél minél kevesebb cuccot magaddal.
Tervezz előre. Legyél benne biztos, hogy találsz majd ivóvizet, hogy hol kell lelassítani, mindig legyen nálad rendes papírtérkép és iránytű is, mert nem tudhatod, hogy a digitális eszközök meddig fognak megfelelően működni. Csak azt vidd magaddal, amire valóban szükséged lesz, de mindig győződj meg róla, hogy a felszerelésed minden eleme több funkciót is ellát.
A felszerelésed csak olyan nehéz legyen, amit kényelmesen tudsz cipelni. De nincs értelme túl keveset sem magaddal vinni, ha utána csak fázni fogsz, nem tudod lecserélni a vizes ruháidat, vagy éhes maradsz. A másik oldalon viszont a luxusnak sincs értelme, ha cserébe a csak a válad fog fájni, és hamarabb kimerülsz. Gondold át mit viszel magaddal.
Maradj száraz, egyél rendesen. Csak annyit csomagolj, amennyire feltétlen szükséged lesz.
Készítsd fel a testedet, az elmédet és tervezd meg milyen felszerelésre lesz szükséged.
Ne félj visszafordulni, ha a körülmények vagy az időjárás ellened fordul. Egy bölcs ember egyszer azt mondta: a hegyek nem mennek sehova.
Soha ne feledkezz meg a WC papírról. Soha!
Magad miatt gyalogolj, ne bárki másért.
Neked milyen gyakorlati jótanács van a tarsolyodban?