A több napos vándortúrák során egyszer csak eljön a várva várt pihenőidő. Sátorverés, vacsorakészítés következik, majd álomra hajtjuk megfáradt fejünk, és pihentetnénk kimerült testünk: de ezen tevékenységek mélysége és minősége nagyban függ a vadonbeli ágyként szolgáló matrac tulajdonságaitól.
A túrákon alvás során a paplant a hálózsák, az ágyat a túramatrac jelenti. A manapság népszerű önfelfújós matracok nevüket egy félreértésből kifolyólag kapták: nem arra utal az elnevezésük, hogy saját maguktól kellő keménységre fújódnak fel a szelep kinyitásakor, hanem hogy önnek, kedves felhasználónak kell felfújnia őket használat előtt. Persze, valamennyi levegő azért beáramlik a szorosan összetekerve tárolt matracba a szelep nyitásakor, de az nem garantál elegendő feszességet - rá kell erősíteni önerőből, saját tüdőből. Mégis, ezek a matracok nyújtják a túrákon, saját sátorban elérhető legnagyobb kényelmet: 2-5 centiméteres vastagságukkal nem csak kényelmes fekhelyet szolgáltatnak, hanem ez a vastagságú levegőréteg kiválóan szigetel is Akár egy jeges gleccser felszínére vert sátorban is kellemes álmunk lehet - egy megfelelő matracon.
A titok itt is a minőségben rejlik: komolyabb túrákra csak a legjobb felszereléssel indulhatunk neki. A jó matrac könnyű, legalább 3 cm vastag, összehajtva felcsavarható, hogy kevesebb helyet foglaljon, illetve szelepe erős és nem ereszt hosszú használat után sem, a talajjal érintkező felülete pedig erősített, kopás és szakadásálló anyaggal borított. Fontos ez a vastagság, hiszen a legkiválóbb hátizsák szigetelőanyaga sem ér semmit azon a felületen, ahol ráfekszünk, mert kinyomjuk belőle a hőszigetelő levegőt – a vastagabb matrac a sátor alatt található talaj egyenetlenségeit is jól kiegyensúlyozza.
A képlet másik fontos eleme a hálózsák. Reggel a sátorban ébredve, az erdő vesz körül, minden rendben van, az élet egyszerű és gyönyörű: egyetlen dolgunk van csupán: hogy az álmot kitörölve szemünkből az újabb kalandba vágjunk bele. De az, hogy mennyire kipihenten tesszük ezt, nagyban múlik az éjszakai alvás minőségén. A pihentető alvás rengeteget számít a vándortúrákon.
A nyári, középhegységi túrán nincs szükség vastag pehelyzsákra, de egy kiadós eső után lehűlhet az idő, így lecsökkenhet a hőmérséklet. Ezért vigyünk magunkkal egy szintetikus töltésű, 5-8 fokos komfortzónával rendelkező, könnyű és strapabíró hálózsákot. A hálózsák belső anyagát vizsgáljuk meg vásárlás előtt – a kényelmes zsákok belső borítása nem fényes és szintetikus érzetű, hanem bőrbarát tapintással rendelkező, pamuthoz hasonló anyag. Ha mégsem ilyen zsákot vettünk, akkor sincs baj, hiszen egy hálózsákbetéttel kényelmesebbé tehetjük az alvást – ez azért is kiváló, mert a betétet kedvünkre moshatjuk mosógépben, ami a hálózsáknak annyira nem tesz jót, így pedig megóvjuk azt a koszolódástól.
A hálózsákot mindig szárazon csomagoljuk el – ha megtehetjük, akkor reggelente kifordítva pár percet szárítsuk meg a Nap sugaraival. A hátizsákban helyet nyerhetünk, ha kompressziós tokba csomagoljuk el – ezzel összenyomhatjuk a zsák térfogatát, kipréselve belőle a levegőt. A zsákot mindig gyűrjük a tokba, soha se hajtogassuk, mert ezzel megelőzhetjük azt, hogy a hajtásoknál elvékonyodjon a töltőanyag. A Vándortúráról hazatérve a hálózsákot a tokjából kivéve, kiterítve vagy lazán összehajtva tároljuk, így sokkal tovább megőrzi hőszigetelő képességét, s sokáig kínál mély, nyugodt alvást túráink során.